Meditace
Proč meditace?
Z mnoha důvodů. Nejen že má výborný účinek proti stresu a veškerým psychopatologiím, ale vede dokonce k euforii. Je základem - vstupní branou k dalším pokročilejším technikám, jako je snění Může vás učinit v životě šťastnými, pokud její pomocí pochopíte podstatu skutečnosti.
Jak meditovat?
Podstatou meditace je dostat se za myšlenky, do oblasti intuice a "propojit se s absolutnem". Je to v podstatě práce s pozorností. Největší problém je slabá vůle a nedostatek nasazení - minutí praxe tím, že o tom jen přemýšlíme bez realizace.
Jak začít:
1.Nejprve je třeba vyčistit si vnější a vnitřní prostředí. Vnější znamená udělat si klid a spíše ticho - málo komu by se povedla meditace např. při poslechu skupiny Audioslave. Hudba má možnost naši pozornost buď rozbouřit nebo uklidnit. Při meditaci vám nesmí sebrat všechnu pozornost, musí být spíše jako něco na okraji, nejlépe ticho nebo meditační hudba :)
Čistota vnitřního prostředí (mysli) je mnohem důležitější - znamená to že nemáme žádnou těžkost, ke které se stále v mysli vracíme a nedokážeme se jí zbavit. Pokud něco takového existuje, tak to nejdříve musíte vyřešit, skamarádit se s tím, nebo to vytěsnit, existují ještě další možnosti, jak s něčím takovým naložit, někdy je to složitější - v takových případech si nejprve přečtěte knihu 4 dohody. Dále je třeba se zbavit balastů, jako je sobeckost, osobní důležitost, sebelítost, chtění a potřeby, závist, nenávist a podobná negativa. Ty vám vždy cestu ke své podstatě zkazí.Podstata je prosta osobních aspektů, spíše je třeba se dostat do pozice nezúčastněného pozorovalete bez vlivu a stát se vším, rozplynout se v nekonečnu. V nekonečnu neexistují žádná chtění a ego. V naší mysli by měla být jen tichá neosobní nekonečná skutečnost. Prázdnota plnosti a plnost prázdnoty.
2. Zaujmeme polohu, ve které nás vlastní tělo nebude rušit, a ve které bude páteř rovná, buď vsedě nebo vleže.
3. Postupně svoji pozornost odklánějte od běžných myšlenek např. tak, že ji rozptylujete v představách prostoru - nejdřív od malé, tak jako by to byla kulička v hlavě, která se postupně rozpíná do všech stran, pomalu do okolí, pak vyplní prostor kolem vás, pak je velká jako dům,... město, země, ...nekonečno. Při tom byste měli být v postoji odevzdanosti a lásky k nekonečnu.
4. Dýchání a pozornost jsou propojeny. Soustředíme se na svůj zpomalený hluboký dech, a to tak, že dýcháme jakoby páteří. S nádechem pomalu vedeme pozornost páteří od spodu nahoru až kousek nad hlavu (do 7. čakry), kde dech nenuceně plynule zastavíme a chvíli vydržíme bez dechu. Pak pomalu vydechujeme a pozornost vedeme opačným směrem páteří, na konci opět zadržíme dech a cyklus opakujeme. Každý by si měl najít svůj správný přirozený rytmus, aby se nezadýchal nebo nedusil :) ze začátku opakujte cyklus cca 7x, později počet zvyšte až na 21. Toto je systém Bhaktijógy, který učí Eduard Tomáš. Je však mnoho jiných způsobů.
Pomáhají mi meditace pod vedením E. Tomáše, můžete si zkusit poslechnout např. tento návod: E. Tomáš - kouzlo mentálního klidu. Toto je jedna z více než 20 přednášek s praktickou částí, výborně vás v ní povede. Pokud chcete ještě jiné přednášky, tak mě kontaktujte.